Nemocnica oznámila smutnú správu o spojených dvojičkách; matka už nemohla stáť na nohách.
Porodila siamské dvojičky… Potom prišlo nečakané rozhodnutie


Dievčatká sú zrastené panvami.Tá sa však už nebude rozrastať. Povedala to Zdenka vo chvíli, keď sa dievča pobralo do izbičky. „Viete, toto sú naše posledné deti. Viac ich mať určite nebudeme! Veľmi dúfam, že budú mať rovnaký osud ako tie, ktoré sa narodili pred nimi.Tie siamské dvojčatá, čo sa narodili pred nami, boli rovnako dievčatá a oddelili ich.A aha, dnes sú z nich už veľké ženy a celkom normálne žijú.Čiže verím, že aj Lucinka s Annou vyrastú v krásne ženy, naozaj v to dúfam a snáď budú mať čo najmenšie problémy,“povedala a zbožne upriamila pohľad na nebesia.Prečo odišla z nemocnice?Zdenka krátko po pôrode nechala deti v starostlivosti špecialistov Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a vybrala sa na východ.Nie, že by netúžila zostať s deťmi, ale doma mala kopec povinností, ktoré ani nemal kto prevziať na starosť.

Zdenka musela odísť z nemocnice, aby sa mohla postarať o deti.„Pozrite, doma ma čakalo šesť ďalších detí a mojím dvom malým dievčatám som tam naozaj nemala ako a ani nemohla teraz pomôcť. Mnoho lekárov a zdravotných sestier sa tam o Lucinku s Aničkou veľmi dobre stará, sme v kontakte a tu mám domácnosť. Manžel chodí do práce, snaží sa zarobiť,takže na mne je domácnosť, tak som tu,“ povedala mama, ktorá doplnila, že akonáhle to bude možné, po dcérky príde jej muž Jaroslav (42) a odvezie ich domov.Sľúbili pomocStarosta Veľkej Lomnice Peter Duda, ktorého sme zastihli telefonicky, bol zo správy, že siamské dvojičky pochádzajú z ich obce, prekvapený a dodal, že sa budú snažiť početnej rodine pomôcť.

„Až v nemocnici mi doktor povedal, že na ultrazvuku zistili, že sú to dvojčatá, no dodal, že sa mu niečo nezdalo. Bola som z toho hotová. Potom si tam zavolal ešte kolegov,“ povedala Zdenka.„Určite ich pôjdem navštíviť a pozdraviť. Samozrejme, že jej pomôžeme a vyjdeme v ústrety v tom, v čom bude treba. U náš je rómska komunita veľmi veľká a zažili sme s nimi naozaj všeličo. Toto je snáď európsky unikát a budeme pozorne sledovať, ako sa bude dievčatkám ďalej dariť a ako sa budú vyvíjať,“ prezradil prvý muž obce s tým, že tento údel osudu nie je ľahký, no rodinu vníma ako zodpovednú.




