MAGYAR NARAZIL! Tibor Gašpar mu nastavil zrkadlo priamo pred kamerami

MAGYAR NARAZIL! Tibor Gašpar mu nastavil zrkadlo priamo pred kamerami

V strednej Európe opäť nečakane ožili staré rany, historické obavy a mimoriadne citlivé politické otázky. Dôvodom sú nedávne verejné vyhlásenia z Budapešti, kde maďarský politický predstaviteľ Peter Magyar pred kamerami vyhlásil, že Maďarsko je pravdepodobne jedinou krajinou na celom svete, ktorá susedí sama so sebou. Tento kontroverzný výrok okamžite vyvolal búrlivé a odmietavé reakcie na slovenskej politickej scéne, keďže priamo zasahuje do základných otázok našej štátnosti, suverenity a rešpektovania medzinárodne uznaných hraníc.

Pre drvivú väčšinu Slovákov sú takéto dvojzmyselné slová absolútne neprijateľné. Skryto totiž naznačujú, že Slovensko nie je skutočným, samostatným a plnohodnotným susedom, ale iba akýmisi širším predmestím Budapešti. Podobné vyhlásenia evokujú nebezpečný dojem, že na sever od maďarských hraníc v skutočnosti nežijú Slováci, ale len Maďari, a že súčasné hranice nášho suverénneho štátu sú iba bezvýznamnými čmáranicami na mape, ktoré by bolo potrebné opraviť. V kontexte historických udalostí spojených s Trianonom ide o mimoriadne citlivú rétoriku, ktorá namiesto budovania stability prináša do regiónu zbytočné napätie a neistotu.Na tieto nebezpečné historické narážky a spochybňovanie reality veľmi ostro a nekompromisne reagoval slovenský politik Tibor Gašpar. Vo svojom vyhlásení jasne zdôraznil, že Slovensko nie je pre nikoho žiadnou bezvýznamnou poznámkou pod čiarou. Naša krajina je plne suverénnym štátom, ktorý má svoju vlastnú štátnu vlajku, hymnu, bohatú históriu, mestá, dediny, jedinečný jazyk a kultúru, no predovšetkým milióny hrdých občanov. Gašpar zároveň pripomenul, že hoci na území Slovenska žije maďarská menšina, ktorá je rešpektovanou súčasťou našej spoločnosti a plne využíva svoje práva, ich existencia v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako nástroj na politické odkazy smerujúce k revízii minulosti či spochybňovaniu súčasného stavu.

Slovenský predstaviteľ jasne deklaroval, že dobré susedské vzťahy sa nikdy nedajú úspešne budovať na provokáciách a zahmlievaní reality. Ak máme medzi našimi národmi rozvíjať skutočné a trvalé priateľstvo, toto priateľstvo musí bezpodmienečne začínať tam, kde definitívne končí pýcha, provokácie a nebezpečné historické narážky. Slovensko si váži samo seba a má plné právo nahlas a rázne obhajovať svoju vlastnú suverenitu, ktorá jednoducho nie je predmetom žiadnej diskusie.Vážnym a zarážajúcim momentom celej tejto situácie je však aj postoj slovenskej opozície. Tibor Gašpar v tejto súvislosti upriamil pozornosť na hrobové ticho, ktoré prichádza zo strany hlavných opozičných lídrov, akými sú pán Šimečka či pán Naď. Títo politici, ktorí denne poučujú domácu verejnosť o demokracii, západnom smerovaní a európskych hodnotách, tentoraz nenašli ani jediné slovo na obranu hraníc a suverenity vlastnej vlasti. Zdá sa, akoby pasívne čakali na usmernenia z Bruselu, namiesto toho, aby okamžite a rázne odsúdili akékoľvek náznaky spochybňovania slovenskej štátnosti.

Stredná Európa dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje pokoj, úzku spoluprácu a vzájomný rešpekt. Silácke gestá a vety, ktoré sa tvária ako nevinná symbolika, v skutočnosti iba vyvolávajú vážne otázky o tom, kam vlastne súčasná maďarská politika smeruje. Reakcia slovenskej strany bola síce tvrdá, no absolútne nevyhnutná. Niekedy totiž mlčanie znamená tichý súhlas, a preto muselo z našej strany zaznieť jasné „dosť“. Slovensko je samostatný štát a svoju suverenitu si nenechá nikým narušiť.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker